Haber

AK Partili Güneş: “Türkiye’nin 100. yılında günde 100 bin varil petrol çıkarılacak”

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, 5 yıl önce 40 bin varil olan günlük petrol çıkarma rezervinin bugün 65 bin varile çıktığını ve Türkiye’nin 100. yılında 100 bin varile ulaşacağını söyledi.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Güneş, Gabar Dağı’nda 150 milyon varil net petrol rezervi bulunan bir sahanın keşfedildiğini hatırlatarak, AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye’nin doğal gaz ve petrolde dışa bağımlılığını azaltmak için arayışların yapıldığını vurguladı. .

Bu kapsamda “petrolsüz” olarak adlandırılan alanlarda yapılan aramalarda çok sayıda rezervin keşfedildiğine işaret eden Güneş, “5 yıl önce 40 bin varil olan günlük petrol çıkarma rezervimiz bugün 65 bin varile çıktı. İnşallah bu seviyelere çıkar. Gelecek yıl Türkiye’nin 100. yılında 100 bin varil.” dedi.

AK Partili Güneş, rüzgar, güneş, hidroelektrik santraller ve termal sulardan elde edilen enerji miktarını her geçen gün artırdıklarını ve oranın yüzde 20’lere çıktığını belirtti.

Asgari fiyat tartışmalarına da değinen Güneş, çalışmaların hem çalışanlar hem de patronlar için sorun yaratmadan devam ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu