Ekonomi

Asya borsaları Güney Kore hariç düştü

Asya borsalarında satış ağırlıklı bir trend gözlenirken, Güney Kore’de Kospi endeksi pozitif ayrıştı.

Merkez bankalarının faiz artırmaya devam edeceğine dair endişeler, Çin ve ABD ekonomilerindeki gelişmelere paralel olarak küresel resesyon riskinin azaldığına dair iyimserlik azalırken, bu durum borsalarda dalgalanmaya neden oluyor. devam etmek.

Tahvil piyasalarında artan satış baskısı da risk iştahını sınırlandırıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,04 ile yaklaşık 4 ayın en yüksek seviyesini test ederken, Avrupa tahvil faizlerindeki yükseliş sürüyor.

Öte yandan Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Kovid-19 salgını nedeniyle halka açık alanlarda hijyenik maske takılmasını zorunlu hale getiren uygulamaya bugün itibarıyla son verdi.

Bu gelişmelerle birlikte Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,05 azalarak 3,311 puana, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,6 artarak 2 bin 428 puana yükseldi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,06 düşüşle 27.499 puandan kapatırken, dolar/yen paritesi önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,4 üzerinde 136,8’den işlem görüyor.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,6 düşerek 59.045 puana ve Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,9 düşerek 20.444 puana geriledi.

asarcikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu