Sağlık

İrritabl barsak sendromu kadınlarda sık görülür.

İrritabl bağırsak, irritabl bağırsak olarak da bilinen irritabl bağırsak sendromu (IBS), bağırsak hareketlerini ve bağırsak fonksiyonlarını etkileyen kronik fonksiyonel bir gastrointestinal sistem hastalığıdır. Sendromun semptomları, ağrı, şişkinlik, gaz, kabızlık veya ishal gibi gastrointestinal şikayetlerle kendini gösterebilir. Anksiyete, depresyon, fibromiyalji, kronik ağrı ve yorgunluk sendromu gibi birçok hastalıkla birlikte görülebilir. Memorial Bahçelievler Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Abdullah Emre Yıldırım, 19 Nisan Dünya IBS Günü öncesi “İrritabl Bağırsak Sendromu” ve tedavi sistemleri hakkında bilgi verdi.

Kadınlarda erkeklerden daha yaygın

İBS dünya çapında sık görülen bir durumdur ve ülkemizde yapılan çalışmalara göre insidansı %10-15 civarındadır. Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. IBS’nin altında yatan neden tam olarak anlaşılamamıştır ancak artan bağırsak hassasiyeti, bağırsak hareketlerindeki değişiklikler, mikrobiyota ve bağırsak ile beyin arasındaki bağlantının bozulması, enfeksiyonlar, gerginlik, beslenme faktörleri ve hormonal değişiklikler gibi faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. rol.

Diğer bağırsak sorunlarına dikkat!

IBS’yi teşhis etmek için tek bir teşhis testi yoktur. doktor; Fizik muayene ile hastanın öyküsü, şikayetleri ve süresi birlikte değerlendirilerek ilerler. Fizik muayene, kan testleri, bazı görüntüleme testleri ve endoskopik incelemeler gibi çeşitli testleri içerir. İnflamatuar barsak hastalığı, barsak kanseri, laktoz intoleransı, safra kesesi hastalıkları, gastroözofageal reflü hastalığı ve dispepsi gibi diğer gastrointestinal durumlar da ayırıcı tanıda düşünülür.

Kişiselleştirilmiş tedaviye önem verilmelidir.

IBS tedavisi semptomların şiddetine ve tipine göre değişiklik gösterebilir. Semptomları yönetmek için diyet değişiklikleri, probiyotikler, antispazmodikler, dışkı yumuşatıcılar, antidiyareikler ve antidepresanlar gibi ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca yaşam tarzı değişiklikleri, gerginlik yönetimi, eğitim ve uyku düzeni gibi faktörlerin semptomları hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Kalıplaşmış tedaviler yerine hastalığın şiddetine ve tipine yönelik tedaviler kişiye özel hale getirilerek hastaya sunulmaktadır. Gastroenteroloji uzmanı, diyetisyen ve gerekirse psikiyatristin ortak değerlendirmesi tedavinin başarıya ulaşmasını sağlar. Teşhis ve tedavi yaklaşımı semptomların azaltılmasına ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu