Ekonomi

Küresel piyasalarda borç limiti rallisi

Biden yönetiminin ve Cumhuriyetçilerin borç limiti müzakerelerindeki kararlılığı, özellikle borsalarda yüksek riskli varlıklara olumlu yansıdı.

ABD’nin üç büyük borsası Dow Jones, Nasdaq 100 ve S&P 500 Çarşamba gününü yüzde 1’in üzerinde kazançla kapattı. ABD vadeli işlem endeksleri bu sabah hafifçe düştü. Hisse senedi oynaklığını ölçen CBOE VIX endeksi 17’nin altına düşerek Mayıs ayı baz seviyelerine yaklaştı.

Olumlu hava Asya Pasifik’e de yansıdı. Birkaç gündür ekonomik toparlanmadaki yavaşlama telaşıyla düşüş yaşayan Çin borsası da dahil olmak üzere neredeyse tüm değerli endeksler artı tarafta. MSCI Asya Pasifik Endeksi de Mart ayından bu yana en hızlı günlük kazancına yöneliyor. Dolar ve tahvil piyasaları Fsakin’dir. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0.1 artışla 1.234 puana yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi %3,56’da yatay seyrediyor.

Borç hattında ‘tünelin ucundaki ışık’ göründü

ABD borç limiti müzakerelerinde ufukta bir anlaşma umudu belirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Çarşamba akşamı yapılan bir teknik işçi toplantısı sonrasında bu hafta bir anlaşmaya varmanın “mümkün” olduğunu söyledi.

G-7 Zirvesi nedeniyle Japonya’ya taşınan ABD Lideri Joe Biden, “Bir anlaşmaya varacağımızdan ve ABD’nin temerrüde düşmeyeceğinden eminim” dedi.

Wall Street liderleri de anlaşmanın bir an önce hayata geçmesi için temaslarını yoğunlaştırdı. ABD Senatosu lideri Demokrat Chuck Schumer ile bir araya gelen JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, “ABD temerrüde düşmemeli ve muhtemelen de olmayacak” dedi.

Dimon ve Citigroup CEO’su Jane Fraser, temerrüdün piyasalar ve ekonomi üzerinde önemli olumsuz etkileri olacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu