Haber

Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan Can Atalay açıklaması: Anayasa Mahkemesi’nin kararı açık

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Can Atalay’ın bireysel başvurusunda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ihlal kararını değerlendirdi.

Kurtulmuş, “TBMM’nin tutumu net. Can Atalay’ın parlamento listesinde olduğu kayıtlara geçti. Kişilik haklarını kullanıyor. Rıza ve onayla insan hakları komisyonu üyeliğine seçildi. Bütün partilerin ittifakı, bağımsızların hakları çerçevesinde. Yargıtay’ın Can Atalay hakkındaki kararı Meclis’e geldi “Ama ben bunu Genel Kurul’a götürmedim, Anayasa Mahkemesi’nin kararı belli, Meclis gereğini yapacak” gerekli” dedi.

Ne oldu?

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, Seyahat Davası’nda Osman Kavala ile birlikte yargılanan 8 sanıktan biriydi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Nisan 2022’de Gezi Davası’nda Osman Kavala’yı “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, aralarında Can Atalay’ın da bulunduğu 7 sanığa darbe girişimine yardım suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Can Atalay cezaevinde tutukluyken, 14 Mayıs seçimlerinde TİP’ten Hatay Milletvekili seçildi. Ancak Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Atalay’ın yasama dokunulmazlığı olduğu gerekçesiyle yargılamanın ertelenmesi ve serbest bırakılması talebini reddetti. Daire ayrıca 28 Eylül 2023’te Osman Kavala, Can Atalay, Mine Özerden, Çiğdem Mader, Tayfun Kahraman’ın cezasını da onadı.

12 Ekim’de Anayasa Mahkemesi, bir üyenin belgeyi hazırlayamayacağını beyan etmesi nedeniyle Atalay’ın bireysel başvurusunu erteledi.

25 Ekim’de Can Atalay belgesini görüşen Anayasa Mahkemesi, seçme ve seçilme hakkı ile kişi güvenliği ve özgürlükleri açısından hak ihlali olduğuna hükmetti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu