Yaşam

Oyuncu, Yayıncı, Gazeteci Ayaklandı: Uzmanlar Deprem Tehlikesi Diyorken Kiralar Yükseliyor!

Deprem felaketinin ardından bırakın evlerini muayene ettirmeyi, fiyatlarını artıran ev sahipleri yeniden tarih yazıyor. Türkiye genelinde yükselen kiralar herkesi isyan ettiriyor.

Son 2 yılda çılgın bir değişim yaşayan konut sektöründe, inanç duygusunun aynı şekilde artmadığı son depremlerle de görüldü. Ancak fiyatların yükselmesini hiçbir şey engelleyemez.

İstanbul’un başını çektiği konut sorununda, malzemeden çalan, betondan tabut yapan müteahhitler kadar, doyumsuz ev sahipleri, her türlü yöntemi mübah gören emlakçılar, milyonları 200 milyonları yaşamaya mahkum eden kapitalist sistem de var. eksi 2 katlı metropoller ve kira sistemi.

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketleri de ülkedeki iyi ya da kötü gelişmelerin bir şekilde konut piyasasında yükseliş yarattığını gösterdi.

Faizler düşüyor, konut fiyatları yükseliyor, salgın yaşanıyor, maaşlar yükseliyor, kiralar artıyor. Sonra deprem olur, ‘hah’ dersiniz, şimdi eski evlerin fiyatı düşer, bu kez evin sahibi ‘Defolun, başkasına daha pahalıya vereceim’ diye tehdit eder. Mersin’de yükselen fiyatlar, depremzedelerin yakın illere gitmesiyle eleştirilirken, fay haritasında daha sakin görünen Ankara’da fiyatlar yükselmeye başladı. Marmara Denizi için sarsıntı tehlikesi hatırlatılsa da İstanbul’da yükseliş ne olursa olsun durmuyor.

Bir kullanıcı tarafından paylaşılan Anadolu yakası Göztepe bölgesi fiyatlarından 100 bin TL kira talep edilen ev,

Oyuncu Hande Doğandemir’i isyan ettirdi.

Rantlara başkaldıranların arasında ünlü iktisat sunucusu Ebru Baki de vardı.

Finans piyasaları uzmanı İris Cibre de 20 metrekarelik 1+0 dairenin kirasını paylaştı.

Otomobil haber muhabiri Murat Tosun, hükümetin yüzde 25’lik kira artış limitine rağmen yaşadığı evin kirasına bu yıl ‘fahiş’ zam yapmasına rağmen yaşamayan kiracı var mı?

Ekonomist Prof. Dr. Yalçın Karatepe de Ankara’nın durumunu gözümüze sokuyor.

Başka bir ekonomistin Karatepe’yi desteklediği görülüyor.

İzmir’de konut fiyatlarındaki artışa hala şaşıranların olduğu görülüyor.

Bu zor zamanlarda herkes bunları deftere yazar.

Ve sen?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu