Haber

Ttb Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın Yargılanmasına Başlandı

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın “basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davaya İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, katıldığı bir televizyon programında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) operasyonlarında kimyasal gaz kullanıldığı iddialarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Bunun üzerine Fincancı hakkında savcılığa dava açıldı. “Basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaya bugün başlandı.

Duruşmaya jandarma eşliğinde Şebnem Korur Fincancı getirildi. Duruşmaya Fincancı’nın avukatları ve Milli Savunma Bakanlığı yardımcısı da katıldı.

Bardak ustası mahkeme salonuna getirildiğinde seyirciler tarafından alkışlandı.

Duruşmaya CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Oya Ersoy ve Dilşad Canbaz ile TİP Milletvekili Ahmet Şık katıldı.

Duruşmaya İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç ile İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz da katıldı. Mahkemeye Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’ndan temsilciler katıldı.

Fincancı’ya destek için Türkiye’nin farklı illerinden tabip odası liderleri de duruşmaya katıldı.

Duruşma, Fincancı’nın kimliğinin tespit edilmesiyle başladı.

27 EKİM’DE TUTUKLANDI

prof. Dr. Fincancı, ifadesinin ardından 26 Ekim’de İstanbul’da gözaltına alınarak Ankara’ya götürüldü. Fincancı, 27 Ekim’de nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

TALEP ANKARA’DA HAZIRLANDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, “Paylaşımın ulusal ve uluslararası düzeyde ulaştığı izleyici kitlesi, ne zaman, nerede, ne şekilde, kimler tarafından çekildiği, kamuoyuna nasıl aktarıldığı, kaynak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin canlı temas halinde görsel bir manzara ile gösterilmemesi, meşru müdafaa kapsamındaki legal faaliyetleri ile PKK’nın illegal faaliyetleri bağdaştırılarak, PKK silahlı terör örgütünün yasa dışı faaliyetlerinin propagandası yapılmıştır. İddianamede Fincancı, “basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

ENJEKSİYON “İZİNSİZ” KARARI İLE İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

İddianame Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi ancak mahkeme “yetkisizlik” kararıyla iddianameyi İstanbul’a gönderdi. İddianame, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu