Haber

Portekiz’de yolsuzluk skandalı: Başbakan istifa etti

Portekiz Başbakanı António Costa, büyük bir yolsuzluk soruşturması kapsamında polisin kendi konutu ve bakanlık binaları da dahil olmak üzere çeşitli yerlere baskın yapmasının ardından sürpriz bir şekilde istifa etti.

İstifasını televizyondan canlı yayınlanan kısa bir konuşmayla açıklayan Costa, şunları söyledi: “Benim anladığım kadarıyla, Başbakanlık makamı, görevdeki kişinin dürüstlüğü veya dürüstlüğü konusunda hiçbir şüphenin olmamasını, özellikle de bu makamda herhangi bir şüphenin bulunmamasını gerektirir. Bir suç işlediğinden şüpheleniyorum.”

Sosyalist siyasetçi, vicdanının rahat olduğunu ve soruşturmaya çok şaşırdığını ekledi.

Portekiz medyasında yer alan haberlere göre soruşturmada, Montalegre’deki lityum madeni ve Sines kenti yakınındaki yeşil hidrojen üretim planlarının ruhsatlandırma sürecinde rüşvet ve adam kayırmacılık suçlamaları da yer alıyor.

Soruşturma kapsamında yapılan baskınlarda Costa’nın kabine müsteşarı Vitor Escaria, işadamı Diogo Lacerda ve Sines Belediye Başkanı Nuno Mascarenhas’ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, polisin baskın yaptığı yerler arasında Başbakanlık konutu ile Çevre ve Altyapı Bakanlığı binalarının da olduğu belirtildi. Açıklamada, Yargıtay’ın, şüphelilerin Başbakan’ın adını yasa dışı faaliyetlerde kullandığı ve Başbakanın bu faaliyetlere karıştığı şüphesini incelediği kaydedildi.

Avrupa’nın en büyük lityum rezervlerinin Portekiz’in kuzeyindeki Montalegre’de bulunduğu tahmin ediliyor. Pil üretiminde büyük önem taşıyan madenin çıkarılmasına bölge sakinleri karşı çıktı.

Ülkenin güneyindeki Sines şehrinde 2021 yılında kapatılan termik santralin yerine yeşil hidrojen üretimine geçilmesi planlanıyor.

2015’ten beri Başbakan olan Costa, 2026’da yapılması planlanan bir sonraki parlamento seçimlerinin favorisi olarak görülüyordu.

dpa/BK,JD

selendihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu